Woda stanowi średnio 60% masy ciała każdego z nas. Jest niezbędna do życia i prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Nikogo nie powinien zdziwić fakt, że ten podstawowy składnik, odgrywa też bardzo ważną rolę w kontekście zarówno samej ciąży, jak i starań o dziecko. Dostarczenie jej odpowiedniej ilości wpłynie pozytywnie na nasze zdrowie, w tym także na gospodarkę hormonalną. Ma swój ogromny udział w transporcie substancji odżywczych w naszym organizmie, bierze udział w termoregulacji i usuwaniu zbędnych produktów przemiany materii. Wchodzi w skład komórek naszego ciała, w tym także komórek jajowych czy plemników. (A są to tylko niektóre z jej funkcji!) Możemy więc podsumować, że nasze życie „kręci się wokół wody”, dlatego nie możemy dopuścić do jej niedoborów.
Musimy pamiętać, że organizm człowieka nie jest w stanie magazynować większych ilości wody. Dlatego też tak niezbędne jest aby w naszej codziennej diecie była jej wystarczająca ilość. Zapotrzebowanie na wodę jest zmienne i może różnić się pomiędzy poszczególnymi osobami. Zależy od wieku, płci, masy ciała, rodzaju naszej diety, poziomu aktywności fizycznej czy nawet klimatu w jakim żyjemy. Co więcej może wzrastać w niektórych momentach naszego życia np. podczas ciąży czy karmienia piersią. Dla dorosłej kobiety, średnie dzienne zapotrzebowanie na wodę na poziomie AI (czyli wystarczającego spożycia) wynosi 2000 ml/dobę, podczas ciąży 2300 ml/dobę, a w trakcie karmienia piersią nawet 2700 ml/dobę. Dla mężczyzn wynosi natomiast 2500 ml/dobę. Pamiętajmy, że są to normy ustalone dla przeciętnej osoby w danym wieku i mogą różnić się od tego czego naprawdę potrzebuje nasz organizm. Innym sposobem oszacowania tego zapotrzebowania, jest założenie że na każdy kilogram naszego ciała potrzebujemy 30ml wody.
Źródłami wody w naszej diecie są oczywiście wszystkie płyny jak: herbata, mleko i napoje mleczne, soki, wody mineralne, czy też zupy. Dużą zawartość wody mają także warzywa i owoce. W przypadku warzyw woda może stanowić nawet do 95% produktu, w przypadku owoców do maksymalnie 85%. Jednak w przypadku soków i napojów powinniśmy wiedzieć, że zawierają one dodatkowo dużo cukrów prostych, których nadmierny udział w naszej diecie jest niekorzystny, także w kontekście walki z niepłodnością. Jeśli jesteś jedną z osób, które nie wyobrażają sobie życia bez codziennej porcji tego typu napoi, spróbuj na początek zacząć mieszać je z wodą, stopniowo zwiększając jej udział. Tym samym powoli przyzwyczaisz się do mniej słodkiego smaku, ograniczysz soki i napoje, a cały proces będzie dla Ciebie mniej „bolesny” ☺. Ten sposób może zadziałać także w przypadku kiedy nie przepadamy za smakiem czystej wody i pomóc stopniowo przyzwyczaić się do niej. Dobrym wyjściem jest także dorzucanie do wody owoców np. mrożonych malin, cytryny lub mięty, które zmienią smak wody. Jeśli wolicie wodę gazowaną od niegazowanej i ponadto woda gazowana nie wywołuje u was nieprzyjemnych dolegliwości (co może wystąpić np. u osób cierpiących na refluks, czy chorobę wrzodową i w takich przypadkach jest niewskazana) możecie śmiało po nią sięgnąć.
- https://dietetycy.org.pl/woda-jej-znaczenie-dla-prawidlowego-funkcjonowania-organizmu/
- Jarosz, Mirosław, et al. “Woda i elektrolity.” Normy żywienia dla populacji polskiej–nowelizacja (2012): 143.